Загальновизнаним для тренувань зі зброєю є розподіл тренувального часу в наступній пропорції 60% часу — холості тренування і 40% часу — тренування на стрільбищі.
Тобто, 2-годинне тренування раз на тиждень на стрільбищі доповнюється 3-ма годинами холостих тренувань протягом тижня. Але, коли ви починаєте займатися практичною стрільбою не на рівні хобі, а рухаєтеся в напрямку спорту вищих досягнень, то цей баланс суттєво змінюється.
Наприклад, перед особливо відповідальними змаганнями рівня Кубку України чи Чемпіонату України я намагаюся тренуватися вхолосту не менше 9 годин на тиждень і не менше 4 годин на тиждень на стрільбищі.
Відповідно, коли інтенсивність і тривалість ваших холостих тренувань суттєво збільшується, необхідно подбати і про збільшення їх ефективності та різноманітності.
Щойно ви розберетеся з графіком та програмою холостих тренувань, наступним питанням, яке вам необхідно вирішити — це підбір необхідного обладнання. І якщо з тренувальним обладнанням на стрільбищах в цілому по Україні ситуація розвивається в правильному напрямку, то в тому, що стосується холостих тренувань у нас в країні, як і в цілому у світі, майже повний вакуум. Асортимент тренувального обладнання вичерпується лазерними тренажерами різноманітних конструкцій.
Єдиним відомим мені тренажером серійного виробництва є нещодавно представлений Z&P Group розбірний щит-укриття. В решті ж випадків мова може йти тільки про щось саморобне.
Досвідом виготовлення одного з варіантів такого саморобного обладнання я і вирішив поділитися.
Мова йде про так звану “хрестовину” — тренажер, який дозволяє відпрацьовувати роботу з портами, а також моторику маніпуляцій з рушницею у обмеженому просторі.
По суті, “хрестовина” імітує 9 портів на трьох рівнях по висоті і по ширині і підходить для тренувань з будь-яким видом зброї.
Цей тренажер активно використовується протягом всього курсу навчання в “Стрілецькій Бурсі” та на його базі виконується одна з контрольних вправ Бурси.
Технічні вимоги до тренажера
Виходячи з того, що вхолосту я тренуюся в квартирі,основною вимогою до тренажера є зручність його швидкого збирання-розбирання і можливість компактного зберігання.
Наступна вимога — можливість швидкого регулювання розміру портів по ширині та висоті.
Далі — невелика вага, щоб в разі падіння, він не пошкодив паркет і стіни.
І останнє — можливість внесення необхідних змін в конструкцію за рахунок зміни конфігурації елементів чи встановлення додаткових вузлів.
Підбір матеріалів та виготовлення
Виходячи з вищеперелічених вимог, я вирішив зробити хрестовину з поліпропіленових труб для водогону та муфт-перехідників для пайки таких труб.
З метою зменшення маси конструкції та її здешевлення я зупинив свій вибір на трубах з внутрішнім діаметром 20 мм., придбавши в будмагазині “Епіцентр” найдешевшу трубу Stabi Plus з зовнішнім діаметром 22 мм. Відповідно, я обрав муфти-перехідники для труб діаметром 25 мм. Також, придбав моток ізоленти для забезпечення щільності з’єднання труб і муфт між собою
Для кріплення двох верхніх горизонтальних трубок із можливістю регулювання по висоті та ширині, я придбав вісім настінних кріплень для труб і з’єднав їх болтами попарно між собою, розвернувши основи перпендикулярно одна до одної
Порізавши пилкою трубу на необхідні фрагменти (6х80 см., 2х35 см., 2х25 см., 2х20 см., 2х5 см.), я намотав на їх кінці ізоленту шаром товщиною до 2-х мм. після чого з’єднав всі частини між собою.
В результаті, в мене вийшла досить легка конструкція з можливістю регулювання портів по висоті та ширині. Регулювання портів по висоті здійснюється пересуванням горизонтальних трубок, а регулювання по ширині забезпечується заміною двох поперечних трубок в основі конструкції. Саме з цією метою я порізав їх на парні фрагменти довжиною 20, 25 та 35 см.
На виготовлення в мене пішло до години часу. Найбільше часу я витратив на намотування ізоленти на кінці фрагментів труб та перевірку необхідної товщини її шару.
Після кількох холостих тренувань я залишився в цілому задоволеним результатом, за одним виключенням — він здався мені дещо благеньким і я вирішив виготовити більш надійний варіант на основі зажимних муфт-перехідників
Розрахунок вартості
Варіант 1:
- Труба поліпропіленова: 6,5 м. по 23,2 грн./м. = 150, 80 грн.
- Муфта-трійник: 4 шт. по 7,80 грн./шт. = 31,20 грн.
- Муфта-коліно 45*: 2 шт. по 6,60 грн./шт. = 13,20 грн.
- Муфта-з’єднувач: 2 шт. по 6,20 грн./шт. = 12,40 грн.
- Муфта-заглушка: 2 шт. по 13,20 грн./шт. = 26,40 грн.
- Настінні кріплення: 8 шт. по 3,72 грн./шт. = 29,76 грн.
- Ізолента: 1 моток = 22,3 грн.
Разом: 286,06 грн.
Варіант 2:
- Труба поліпропіленова: 6,5 м. по 54 грн./м. = 351 грн.
- Муфта-трійник: 4 шт. по 40 грн./шт. = 160 грн.
- Муфта-коліно 45*: 2 шт. по 56,40 грн./шт. = 112,80 грн.
- Муфта-з’єднувач: 3 шт. по 43,85 грн./шт. = 131,55 грн.
- Настінні кріплення: 8 шт. по 3,72 грн./шт. = 29,76 грн.
Разом: 785,11 грн.
Додатково:
ножиці для труб — 67,5 грн.
Сподіваюся, мій лайфхак допоможе вам в організації домашніх холостих тренувань.
Для тих, хто не боїться довгих відео — збирання 2-го варіанту