Останнім часом, тренуючись з пістолетом під керівництвом інструктора і тренуючи спортсменів в якості інструктора по рушниці, я отримав унікальну можливість поглянути на процес навчання стрільбі одночасно і з боку інструктора і з боку учня.
Цей дуалізм оформився в поради початківцям, які вирішили навчатися стрільбі:
- Повідомте інструктору про вашу мету: оволодіти базовими навичками стрільби, навчитися самообороні зі зброєю, познайомитися з спортивною практичною стрільбою, тощо. Незважаючи на те, що у всіх стрілецьких напрямків на початковому етапі навчання однакова база, інструктор краще розумітиме вашу мотивацію.
- Якщо вирішили підійти до навчання серйозно — тренуйтеся регулярно. Кілька разів на тиждень, раз на тиждень, чи раз на два тижні — на початковому етапі це не настільки принципово. Важлива сама регулярність тренувань. Від того, що один тиждень ви потренуєтеся двічі-тричі, а потім зробите перерву на два тижні, користі мало — ви встигнете забути попереднє тренування. Якщо пропускаєте свій тренувальний день, — намагайтесь потренуватися на наступний. А взагалі, як на мене, початківцю достатньо почати з тренувань один раз на тиждень.
- Подбайте про необхідне спорядження. Його потрібно не так багато. Обов’язково захисні окуляри і навушники. Пояс, кобура і пудсумки для пістолета, пояс і магазинні підсумки для карабіна, пояс-патронташ для рушниці. Можливо, рукавички для рушниці (це індивідуально). Не потрібно одразу гнатися за найдорожчим. Навпаки, придбайте найдоступніше. З часом ви зрозумієте, що саме є для вас найкращим і зробите свідомий вибір.
- Напередодні тренування висипайтеся і не вживайте алкоголь. Бути на стрілецькому тренуванні невиспаним, чи з похмілля — це найгірше, що може бути. У стрільця найбільше втомлюється мозок. Стан похмілля, чи недосипу впливає на мозок і дрібну моторику катастрофічно.
- Якщо тренуєтеся зі своєю зброєю — перевірте і підготуйте її заздалегідь. Так само як і своє спорядження та боєприпаси. Краще, все приготувати з вечора, ніж поквапом збиратися в день тренування і щось забути.
- Приїздіть на тренування трохи раніше призначеного часу, щоб мати можливість налаштуватися на заняття і викинути з голови буденні проблеми.
- Виключайте звук на мобільному, щоб не відволікатися. За годину тренування небо не впаде на землю. Якщо очікуєте важливий дзвінок і не можете собі дозволити виключити телефон — будьте готові до того, що негативна телефонна розмова може пересрати решту тренування.
- Не приїздіть на тренування на голодний шлунок. Мозку і м’язам потрібна енергія для ефективної роботи. Беріть з собою воду, навіть якщо тренуєтеся в прохолодному тирі. Окрім фізіологічної потреби організму в рідині, пиття води заспокоює на підсвідомому рівні.
- Починайте тренування з розминки основних груп м’язів і суглобів.
- Під час розминки повторюйте про себе основні правила безпеки і згадуйте матеріал попереднього тренування.
- Після розминки з дозволу інструктора зробіть коротку суху розминку зі зброєю — пригадайте хват, винесення зброї, прицілювання, обробку спуску і перенесення вогню.
- Стрілецьку частину тренування починайте з розігріву. Це може бути вправа на перший постріл, або на точність. Зазвичай, 10-15 пострілів достатньо.
- Слухайте уважно пояснення і вказівки інструктора і намагайтеся їх виконувати максимально точно.
- Якщо щось не зрозуміло — не соромтеся перепитати, чи попросіть продемонструвати. Ви прийшли за знаннями і навичками, — задача інструктора дати їх вам.
- Не намагайтеся зробити швидко на шкоду якості. Спочатку якість — потім швидкість, а не навпаки. Якщо від вас знадобиться максимальна швидкість у вправі — інструктор сам про це скаже. Якщо щось не виходить якісно — зменшуйте швидкість виконання.
- Будьте зосередженим і не відволікайтесь.
- Якщо втомилися — повідомте про це інструктору. 5-ти хвилинна перерва піде на користь.
- Виконуючи вправу, аналізуйте те, що ви робите і як ви це робите та зпівставляйте з результатом. Фіксуйте свої відчуття і думки. Якщо щось не виходить — шукайте причини і діліться своїми спостереженнями і висновками з інструктором. Цим самим ви допоможете інструктору прискорити ваш прогрес і одночасно підготуєтеся до самостійних тренувань.
- Не женіться за кількістю пострілів, або різноманітністю вправ, чи навичок в рамках одного тренування. Інколи, потрібно все тренування приділити лише одному елементу, але виконати його якісно.
- Не бійтеся виконання складних, на вашу думку, елементів. Інструктору переважно видніше, що для вас складне, а що просте на даному етапі підготовки.
- Звикайте самостійно контролювати розряджання зброї. Інструктор під боком, який все контролює — це добре, але коли прийде час для самостійних тенувань, ви повинні вміти контролювати свою зброю на рівні інстинкту.
- Ведіть записи своїх результатів, щоб бачити прогрес, або його відсутність.
- Якщо інструктор робить зауваження, не варто відповідати «воно так якось само вийшло». Само воно ніколи не виходить. У всього є причини і наслідки.
- Найгірше, що може бути — це на пояснення інструктора відповідати «а мені так більше подобається», чи «в мене так краще виходить». Інструктору видно по ваших результатах, як воно краще виходить.
- А от сказати «мені так зручніше» варто, бо це дасть привід інструкторові проаналізувати чому вам зручніше саме так і внести необхідні корективи.
- Намагайтесь закінчувати тренування на позитиві, відмічаючи моменти, в яких ви прогресуєте.
- По закінченні тренування витратьте 5 хвилин часу, щоб зробити нотатки — як мінімум запишіть завдання на домашнє сухе тренування. Аналіз цих нотаток дозволить вам краще підготуватися до наступного заняття і покращити результати.
- Сухі домашні тренування на початковому етапі критично важливі. Без них результату ви швидко не досягнете. Науковці стверджують, що для ефективного і довготривалого запам’ятовування специфічних рухових комбінацій їх необхідно повторити 20 тисяч разів. Якщо необхідні елементи повторювати тільки протягом одно-двогодинного тренування в тирі чи на стрільбищі раз на тиждень, то життя може не вистачити).
- Намагайтесь знімати себе під час тренувань на відео і краще, якщо в режимі слоу-мо. Так ви зможете самостійно побачити свої помилки.
- Для різноманітності і отримання нового досвіду спробуйте тренуватися у різних інструкторів. Кожен інструктор має свої фірмові викладацькі «фішечки», які зможуть вам допомогти покращити результат.
- Попереджайте інструктора про запізнення на тренування.
- Якщо інструктор вам хамить, дратується, не може нормально пояснити матеріал і показати власним прикладом, не контролює техніку безпеки — це не інструктор, а шарлатан).
- Беріть участь в змаганнях. Змагання — це найкращий спосіб перевірки того, що ви навчилися. Зараз в Україні проводиться досить багато змагань за різними напрямками та видами зброї. Стрілецькі організації формуюють свої календарі на рік наперед, а оглошують реєстрацію на змагання за місяць — два тижні до дати їх проведення. Усі змагання з динамічних стрілецьких видів спорту та контакти їх організаторів можна знайти в календарі стрілецьких подій PRACTICARMS Там же розміщується актуальна інформація і про різноманітні тренування, навчальні семінари та тренінги.
- Не лякайтеся слова «спорт». Це не тільки про олімпійські медалі. Спорт буває також і любительским і прикладним і рекреаційним.
Успіхів в тренуваннях!
В статті використані фото Світлани Копилової